top of page

İSG Kursu Sık Sorulan Sorular

İş güvenliği uzmanlığına dair aklınıza gelebilecek bir çok sorunun cevabını bu sayfamızda sizlerle paylaştık. Farklı sorularınız olur ise lütfen Talep Formunu bize iletiniz. En kısa sürede size geri dönüş sağlayacağız. İSG profesyoneli olma yolunda başarılar dileriz.

 • İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir?
  İşyerlerinde çalışan işçiler için risk oluşturabilecek durumların tespitini yapan ve önlem alınması gereken konularda çalışan kişiye “İş Güvenliği Uzmanı” denir.
 • Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olabilirim?
  Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olabilirim? Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitimi kurumları tarafından gerçekleştirilen, İş Güvenliği Uzmanlığı Temel eğitim programına katılmanız gerekmektedir.
 • İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Sınıflandırma Var mıdır?
  İşyerleri çalışma ortamı ve çalışan sayılarına göre, yapılan risk analizleri sonucunda; üç farklı şekilde sınıflandırılırlar. Buna göre; C sınıfı belgesi olanlar; Az Tehlikeli, B sınıfı belgesi olanlar; Tehlikeli, A sınıfı belgesi olanlar; Çok Tehlikeli işyerlerinde çalışmaktadır.
 • İş Güvenliği Uzmanı Olmak İsteyen Adaylar Hangi Sınıfla Başlıyor?
  İş güvenliği uzmanı olmayan isteyen adaylar, aldıkları ilk eğitim sonrasında çalışma hayatına C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak iş hayatına başlıyorlar.
 • Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?
  Üniversitelerin; Mühendislik fakültesi, Mimarlık fakültesi, Fen fakültesi (Kimya, Biyolog, Fizik bölümü), Teknik Eğitim fakültesi, İş Sağlığı ve Güvenliği (Ön Lisans & Lisans) bölümlerinden mezun olanlar, yetkili eğitim kurumlarından gerekli eğitimi alarak, ÖSYM tarafından düzenlenen İş Güvenliği Uzmanlığına katılabilir ve başarılı olması durumunda İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.
 • Eğitim Sonrası Sınava Katılmam Gerekiyor mu?
  İSG Uzmanlık eğitiminizi tamamladıktan sonra, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınava girmeniz gerekiyor. Sınavlar yılda iki kez yapılır. Her yıl hangi ay ve gün yapılacağı da yine ÖSYM tarafından belirlenip, ilan edilir.
 • İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Nasıl Başvuru Yapabilirim?
  ÖSYM İş Güvenliği Uzmanlığı sınav tarihlerini duyurusunu yaparken; hangi tarihlerde başvuru yapılması gerektiğini belirtmektedir. Sınav başvuru tarihi geldiğinde ÖSYM’ nin kendi sitesi üzerinden başvuru yapıp, sınav ücretini de yine aynı site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında ÖSYM sınav merkez bürolarından da başvuru yapılmaktadır.
 • Sınav Giriş Ücreti Ne Kadar?
  İş Güvenliği Uzmanlığı sınav giriş ücretleri ÖSYM tarafından belirleniyor. Her dönem değişiklik gösterebiliyor. Mayıs 2021 dönemi için sınav ücreti 290 TL idi.
 • Sınava Giriş Hakkı Sınırlı mı?
  Eğitiminizi aldıktan sonra sınav hakkınız sınırsız. Açılan her dönem için sınavlara giriş yapabilirsiniz.
 • Sınavı Kazandım! Şimdi Ne Yapmalıyım?
  Tebrikler! Yeni iş hayatınıza Hoş Geldiniz! Artık siz de İş Güvenliği Uzmanı Oldunuz :) Sınavda başarılı olan adayların izlemesi gereken yol; İş Güvenliği Uzmanlığı Belge Ücretinin Yatırılması, İSG-Katibe Uzmanlık Belgesinin İşlenmesi.
 • Uzmanlık Belge Ücreti Ne Kadar?
  İş Güvenliği Uzmanlık belgenizin ücreti Bakanlık tarafından belirleniyor. Bakanlığın Aralık 2020 dönemi için belirlediği fiyat 590 TL’dir.
 • Uzmanlık Belge Ücretini Nasıl Yatırabilirim?
  Sınavı kazanan adayların kimlik bilgileri, belge ücretinin yatırılabilmesi için, ÖSYM tarafından “Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabı” na iletiliyor. Ziraat Bankasına şubelerine giderek yada ATM üzerinden “Kurumsal Tahsilat Hesabı” aracılığıyla İSG Genel Müdürlüğü Hesabı’na TCKN ile yatırabilirler. Ücretini yatıran adayların sertifikaları, 7 iş günü içerisinde İSG Genel Müdürlüğü tarafından, adayın İSG-Katibine yansıtılacaktır.
 • Uzmanlık Belgemin Geçerlilik Süresi Var mı?
  Evet. Belgenizin geçerlilik süresi 5 yıldır. Geçerlilik süresi biten belgenizi Bakanlığa vize (belge yenileme) yaptırmanız gerekecektir.
 • Vize (Belge Yenileme) İşlemi İçin Ne Yapmalıyım? Ücreti Var mı?
  Vize (Belge Yenileme) işlemleri İSG-Katip sistemi üzerinden yapılmaktadır. ​ İlk Adım: İSG-Katibi sisteminde yer alan ”Sertifikalar” bölümünden, vizesi yapılacak belgenin seçilmesi gerekmektedir. Ardından sayfanın sağ tarafında çıkan, sertifika bilgilerinin yer aldığı satırın da seçilerek “Mavi” renge dönmesi gerekmektedir. İkinci Adım: İSG-Katip sisteminde yer alan “Vizeler” bölümünden, “Ekle” kısmına giriş yapılmalı ve Vize Başvuru Tarihi bilgisi eklenip kayıt edilmelidir. Vize (Belge Yenileme) ücreti 2020 yılı itibari ile 147,50 TL’dir. Belge yenileme ücreti Ziraat Bankası şubelerinden Kurumsal Tahsilat Hesabına yatırılmalıdır. TCKN ile başvuru yapan uzman, ücreti yatırırken banka görevlisine, sertifika türü/sınıfı bilgisinin dekonta eklemesini talep etmelidir. Vize işlemlerinizin takibini İSG-Katip “Sertifikalar” kısmından görebilir, başvuru işlem sürecinizin takibini yapabilirsiniz.
 • İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı Detayları Nelerdir?
  İş güvenliği uzmanı olmak isteyen adayların; alacağı temel eğitim 220 saatten oluşur. Bunun 180 saati teorik, 40 saati ise uygulamalı olarak geçmektedir. 180 saat olan Teorik kısım kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. ​​ 90 saat Asenkron eğitim, “Offline” yapılmaktadır. Sonra ki; 90 saat Senkron eğitim ise, Yetkili eğitmenler ile canlı gerçekleşmektedir. ​ 40 saat Uygulamalı olan eğitim ise; Bünyesinde C sınıfı iş güvenliği uzmanı istihdam eden bir şirkette, 5 gün boyunca stajyer olarak görev yapması gerekmektedir. Kursiyer staj yaptığı şirket ve uzman tarafından düzenlenen “İş Güvenliği Uzmanlığı Uygulama Raporu” nu eğitim kurumuna ibraz etmelidir. ​ Kursiyerin 6 saat devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında eğitime tam katılım zorunludur.
bottom of page